Z MÉDIÍ DO IT? PROČ NE

„Kariéru jsem měnil z praktických důvodů, má nová práce mě ale skutečně baví,“ říká Štěpán Beneš, odborník na ECM systémy.

Před pár lety o technologiích psal do různých magazínů, dnes s nimi sám denně pracuje. Štěpán Beneš se ve svých 39 letech rozhodl pro zásadní kariérní obrat, opustil svět neziskovek a médií a vydal se do IT. Prvními kroky této změny ho provázela vzdělávací instituce založená v roce 2022 Škodou Auto 42 Prague. Ta stojí na projektové výuce a peer-to-peer learningu, tedy modelu, kdy se studenti učí od sebe navzájem. A jak sám Štěpán říká, studium byla skvělá investice.

Vaše kariérní cesta je poměrně neobvyklá, z médií do IT se jen tak někdo nevydá. Jak jste se ke změně dostal?

Už při studiích jsem začal působit v médiích. Psal jsem především o technologiích a spolupracoval jsem s různými časopisy, včetně třeba Czech Business Weekly nebo Respektu. Dlouhá léta jsem strávil také v časopise Můžeš, který vydává Konto Bariéry. Ten jsem nakonec i osm let vedl jako šéfredaktor. Kariéra v neziskovém sektoru mě bavila a stačila mi – ale jen do té doby, než jsme si založili rodinu. Za mým rozhodnutím změnit specializaci tak nestojí žádná velká romantika. Šlo zkrátka o to, že jsem chtěl začít v oboru, který je perspektivní a dobře placený.

Proč jste si vybral zrovna IT?

Nejprve jsem si chtěl rozšířit vzdělání. Na EDU Effective Business School jsem získal titul MBA se specializací na projektový management, to byl první krok. Pak jsem zvažoval, jestli si neudělám doktorát i na své alma mater, tedy Metropolitní univerzitě v Praze – tím bych si ale finančně rozhodně nepřilepšil. Odjakživa mě krom humanitních oborů bavilo i IT a technologie a už nějakou dobu jsem si říkal, že jsem se tehdy možná měl vydat právě touto cestou. Nakonec jsem usoudil, že mi ještě není šedesát, abych se bál změny kariéry. Ostatně ani v těch šedesáti nemusí být pozdě!  

„Se základy programování jsem se setkal už jako dítě, chodil jsem na technologický kroužek. Vzpomínám, že jsme pracovali s programovacím jazykem Karel, ve kterém jsme řídili pohyb malého panáčka. Samozřejmě jsem ale tehdy byl nejvíc nadšený, když jsme na konci výuky mohli hrát počítačové hry.“

Jaké kroky jste podnikl, aby vaše cesta zabočila právě do IT?

Nejprve jsem se přihlásil na kurz datového analytika. Pak jsem na internetu narazil na reklamu na 42 Prague, která slibovala revoluční výuku programování zdarma. Znělo to  strašně cize – a zajímavě. Bavilo mě, že se koncept zcela lišil od toho, s čím jsem se do té doby setkal. Zároveň jsem cítil, že by pro mě jejich styl výuky, který zahrnoval třeba peer-to-peer learning, mohl být zajímavým způsobem, jak vystoupit ze své komfortní zóny a rozvíjet se i osobnostně. Byl jsem vždy zvyklý na styl výuky, při kterém mi někdo něco přednáší, a já pak samostatně pracuji, aniž bych musel s kýmkoliv cokoliv řešit. U 42 Prague mi bylo hned jasné, že půjde o něco zcela jiného. A to se mi potvrdilo i u přijímacího řízení.

Jak přijímačky probíhají?

Po registraci začínáte prvním kolem, ve kterém hrajete logické hry. Jedna z nich je na paměť a druhá by měla odhalit, jak zvládáte logické a algoritmické uvažování. Tuhle část jsem zvládl a před druhým kolem jsem dokončil i zmiňovaný kurz na datového analytika. Pak mě v 42 Prague čekala druhá část výběrka, která trvá celý měsíc. Jde o takzvanou Piscine, tedy francouzsky bazén. Možná má název evokovat nepříliš zručného plavce v hluboké vodě, protože přesně tak se při druhém kole cítíte.

Jak to?

Přijdete s dalšími 150 lidmi, tým 42 Prague vás uvítá, předají vám projekt – a zbytek už je na vás. V ten moment se musíte rozhlédnout kolem sebe a nebát se zeptat ostatních: „Rozumíš tomu? Víš, jak na to? Já zvládnu tuhle část, s touhle už si ale nevím rady. Pomůžeš mi?“ Byl to celkem šok – první večer jsem přišel domů a řekl ženě, že na další den už rozhodně nepůjdu. Nakonec jsem se ale z úvodního nárazu oklepal, měsíc jsem vydržel a vyplatilo se to. Na základě druhého kola jsem byl přijat.

Jak vypadala samotná výuka?

Vlastně podobně jako přijímací řízení. Pracujete na různých projektech, některé zvládnete splnit sami, na jiné už musíte vytvořit tým. Někdy jste v týmu s lidmi, kteří by mohli být vašimi kamarády, jindy musíte překonat i různé lidské bariéry. Mě od začátku motivovala vidina toho, že všechno zvládnu co nejlépe a co nejdřív, a následně si budu moct najít nové zaměstnání, které bude lépe naplňovat mé potřeby. Díky tomu mě často oslovovali lidé s podobným postojem, a většinou tak probíhala práce na projektech hladce.

„Ve 42 Prague se učíte v rámci systému, který je částečně gamifikovaný. Postupujete po určitých levelech. Pro některé studenty byl právě tohle důvod, proč se pro 42 Prague rozhodli. A bylo vidět, že se rádi předhání v tom, kdo získá víc achievementů.“

Výuka se tedy liší od klasického schématu vysokých škol, kde se s projektovou výukou příliš často nesetkáme.

Ano – ale skutečně funguje. Důkazem může být příběh mého bývalého spolužáka. Ten se po studiu uchytil v Digitequ, společnosti, která testuje a vyvíjí elektrické a softwarové systémy. Jejich hlavním klientem je Škoda Auto, takže teď vlastně pracujeme ve stejné budově. Ten mi vyprávěl, že se při pohovoru na softwarového inženýra, kde ukazoval i projekty, na kterých jsme ve 42 Prague společně pracovali, setkal se zajímavou zpětnou vazbou. V rámci teoretických otázek před ním prý měli studenti technických vysokých škol náskok. Co se ale týká samotných projektů, jeho práce byla naopak velmi povedená a pokročilá. Studenty z vysokých škol v této části naopak předčil. Pokud se tedy někdo obává, že by bylo studium na 42 Prague ztrátou času, musím ho – z vlastní zkušenosti – ujistit o opaku.

Součástí studia je i možnost mentoringu, kdy vaše dovednosti rozvíjí zkušený profesionál z oblasti IT.

Ano, mentora jsme dostali ve finální části kurzu. Mezi zakládající partnery 42 Prague patří právě Škoda Auto, takže jsme měli příležitost spolupracovat i s odborníky ze Škodovky. Já měl štěstí na Radka Veselého,  IT manažera, který ve Škodovce už tehdy pracoval tak dlouho, jako já jsem byl na světě. Měl za sebou tedy v IT neuvěřitelnou kariéru a spoustu zkušeností.

Co vám nakonec studium na 42 Prague dalo?

Kromě získaných dovedností jsem si díky němu vyjasnil, jakým směrem se chci v rámci IT vydat. Učil jsem se programovat, pracovat v týmu a získal jsem i potřebné technické znalosti. Vždycky jsem ale cítil, že mě zajímá hlavně nějaký holistický pohled na IT. Nechtěl jsem skončit jako programátor, který každodenně kouká na řádky kódu a každé setkání s nadřízeným je pro něj utrpením. Zajímal mě projektový i byznysový rozměr, potřeby zákazníka na jedné straně a IT jako služba na straně druhé. Právě proto jsem si zažádal o práci ve Škodě Auto. Z mentoringu, který jsem si v 42 Prague zažil, vyplynulo, že právě ve Škodovce najdu to, co hledám.

„Moje první bližší setkání se Škodou Auto bylo trochu netradiční. Objednal jsem si totiž škodovku a následně přišla covidová pandemie. Mě samozřejmě zajímalo, kdy se nového auta dočkám, a chtěl jsem vědět, jestli výroba běží. Tyto informace jsem hledal ve Škodováckém Odboráři, časopisu, který automobilka vydává. Tehdy jsem studoval projektový management a vlastně mě i z profesního hlediska zajímalo, co se v tak velké společnosti děje během krize. Když jsem tak později do Škodovky nastupoval, už jsem poměrně dobře znal systém výrobních linek i to, kde se jednotlivé modely vyrábí.“

K práci ve Škodě Auto jste se tedy dostal právě přes mentoring?

Mentoring v mém rozhodování sehrál zásadní roli. Vybral jsem si pak jednu z otevřených pozic a přihlásil se k výběrku. A dostal jsem šanci. Můj nadřízený před sebou sice viděl člověka, který za sebou neměl žádné profesionální IT zkušenosti, zároveň ale asi vnímal i to, že mám velkou motivaci. Jsem rád, že se nakonec rozhodl spolupráci se mnou vyzkoušet.

A splnila Škodovka vaše očekávání?

Zatím musím říct, že naprosto. Vybral jsem si tým, který se zabývá systémy ECM (Enterprise Content Management), tedy správou obsahu, a začal pracovat na mezinárodním projektu Hello Success. Jde vlastně o digitalizaci HR procesů. Společně s kolegy pracujeme na samotném ukládání dokumentů do systému – odborně řečeno na DMS, tedy document management systému. Od začátku jsem měl štěstí na skvělého vedoucího i kolegy.

Jak dnes vypadá váš běžný pracovní den?

Starám se především o zmiňovaný systém. Ráno pustím prostředí, ve kterém systém běží, sleduji, jak všechno funguje, a z výsledků sbírám statistická data. Pak mě obvykle čekají schůzky, od interní týmové porady až po konzultace s dalšími týmy koncernu, včetně třeba kolegů z Německa, Portugalska nebo Indie. Na schůzkách řešíme současný stav i vývoj celého projektu. A mezitím pracujeme na systému. Vedle toho se zabývám i analýzou dat a prací v JIRA, softwarovém nástroji pro projektový management.

„Mám pocit, že ve Škodovce o své zaměstnance skutečně stojí. Hned na začátku mi bylo řečeno, že pokud bych třeba na své současné pozici nebyl spokojený, mám se ozvat a společně zkusíme vymyslet nějaké alternativní možnosti, třeba na jiném oddělení. Zdejší vedoucí vědí, že když bude člověk dělat, co ho zajímá, bude o to větším přínosem pro celou firmu.“

Splnilo se vám tedy to, že se při práci hodně setkáváte i s kolegy a nesedíte jen za počítačem.

Taky mě potěšilo, jak netoxické je zdejší prostředí. Člověk o korporátech slýchá všechno možné, a samozřejmě si tak vytvoří nějaká očekávání, která můžou být dost negativní. Říkal jsem si, že kvůli změně zaměstnání mnohé skousnu, nakonec jsem ale nemusel skousávat nic. Mile mě překvapilo, jaká je tu firemní kultura a pracovní atmosféra. Už během pohovoru jsem se zajímal o možnosti dalšího rozvoje i vzdělávání a dostal jsem v tomto ohledu naprostou podporu.

ŠTĚPÁN BENEŠ

Odborník na ECM systémy.

Studoval na Metropolitní Univerzitě v Praze, kde se zaměřoval na mezinárodní vztahy a evropská studia. „Už na univerzitě jsme si dělali srandu, že je náš obor takové čtení novin. A v médiích jsem nakonec našel i práci. Strávil jsem v nich celkem 15 let,“ popisuje. Poté se ale z praktických důvodů rozhodl změnit profesi, přál si lepší finanční ohodnocení. Doplnil si vzdělání, získal titul MBA v oblasti projektového managementu, absolvoval kurz datového analytika, a nakonec i studium v neziskovém vzdělávacím institutu 42 Prague. Tyto kroky vedly ke startu nové kariéry, tentokrát v IT. Dnes už přes rok působí ve Škodě Auto jako IT odborník se zaměřením na ECM (Enterprise Content Management) systémy. Momentálně pracuje na implementaci nového koncernového HR systému v projektu Hello Success.

Volný čas pak tráví hlavně s rodinou, má dvě malé děti. Dlouhá léta se věnoval i curlingu vozíčkářů, byl dokonce v české reprezentaci. „Sport byl důležitou součástí mého života, před nedávnem jsem ale s profesionálním curlingem skončil. Už jsem narážel na svoje limity a cítil, že je čas dát prostor mladším.“ Nové koníčky ale Štěpán Beneš nijak zvlášť nehledá. „Měl jsem vždycky to štěstí, že mě moje profese bavila. Neseděl jsem v kanceláři s tím, že se nemůžu dočkat, až konečně vypadnu. Podobně to mám i teď. Práce ve Škodovce je pro mě pořád něčím novým a zatím si vážně užívám, že se jí můžu naplno věnovat,“ uzavírá.

Item 1 of 3


Mohlo by vás taky zajímat

Z Prahy do Boleslavi
na kole

Jak změnit výrobu? Začít můžete už při studiích

Dáme vám kontakty na celý život